Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych zaprasza na wystawę prac podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy "Pracownia Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych".  To kolejna ekspozycja z cyklu "W moim świecie". Od 6 września do 10 października w galerii OCCiN zostaną zaprezentowane: rysunki, malarstwo na szkle, rzeźby i płaskorzeźby, a także aplikacje, tkaniny i linoryty.

Cykl "Moim świecie" został zainicjowany przez Pracownię Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych, której pracownicy zachwyceni twórczością uczestników zajęć uznali, iż trzeba zaprezentować ją szerszej publiczności. Tegoroczna ekspozycja jest już 20. z cyklu. Prace autorstwa Małgosi, Joasi, Sebastiana i Tadeusza przedstawiają twórcze zmagania z treścią i materią. Prezentują różnorodność spojrzenia na otaczający świat, przefiltrowany przez własną wrażliwość.

Prezentowane prace można oglądać w godzinach otwarcia OCCiN. Wstęp jest bezpłatny.

Autorzy prezentowanych prac:

Joanna Czekalska z Pracownią związana jest od wielu lat. Chętnie uczestniczy w zajęciach terapeutycznych, zwłaszcza z wybranymi ulubionymi osobami, z którymi dąży do bliskiego kontaktu. Umie wypowiedzieć własne racje i osiąga swoje cele. Wymaga towarzyszenia i wzmacniania aktywności. Patrzy na świat oczami impresjonistów - rozbija rzeczywistość na nieskończony deszcz kolorowych, świetlnych elementów.

Sebastian Zieliński od wielu lat uczestniczy w terapii. Jest ruchliwy i niespokojny, trudno się skupia. Nie wierzy w swoje możliwości i wymaga stałego wzmacniania i mobilizacji. Ciągle wymaga akceptacji oraz potwierdzania własnych słów i zachowania. Sebastian to wrażliwość fowistów - operuje zdecydowaną kreską, z której tworzy syntetyczne formy o ostrych kolorach.

Tadeusz Lewandowski jest w Pracowni zaledwie od kilku lat. Oczekuje pozytywnego wzmacniania i pochwał. Mimo problemów werbalnych, zdecydowanie dąży do nawiązywania relacji. Pozytywnie reaguje na proponowanie formy aktywności, w działaniu skupiony, uważny i "gorliwy". Tadeusz nie boi się podejmować wyzwań plastycznych i realizuje je w skupieniu i z entuzjazmem. Jego prace to feeria barw, charakterystyczna kreska i forma.

Małgorzata Szamot jest długoletnią uczestniczką terapii. Zdecydowana osobowość umie komunikować swoje problemy – dba o swoje sprawy i potrafi prosić o pomoc. Potrzebuje stałej uwagi i rozmowy. Prace Małgosi są syntetyczne i skupione na rzeczach najważniejszych dla niej – czyli relacjach z bliskimi osobami. Stąd w jej twórczości pojawiają się liczne portrety ważnych dla niej osób.