Kto lubi pszczoły? Nie dość, że pracowite, to jeszcze pożyteczne - bez nich wiele kwiatów, krzewów i drzew nie nigdy by nie zakwitło. Czy wiecie, że w maju obchodzimy Dzień Pszczoły? I z tej okazji 7 maja biblioteka przy ul. Jęczmiennej 23 zaprasza na zajęcia, podczas których dowiecie się, jak pszczoły wytwarzają miód, w jakich domkach mieszkają i jak wygląda praca pszczelarza. Spróbujecie pysznego miodu i na koniec wykonacie pracę plastyczną. Mile widziane dzieci w każdym wieku. Zajęcia rozpoczną się o godz. 16.30. Więcej informacji: 56 621 09 56.

Nowy cykl i nowe tematy. 24 kwietnia zapraszamy na spotkanie poświęcone pomnikowi Wilhelma I. O pruskim monumencie, który stał kiedyś w samym centrum Torunia, opowie Katarzyna Kluczwajd. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Historia pomnika cesarza Wilhelma I dłuta Ernsta Hertera – ustawionego w 1904 roku w zachodniej części Rynku Staromiejskiego, a w 1919 roku rozebranego przez Niemców w obawie przed degermanizacją miasta po odzyskaniu przez Polskę niepodległości – jest znana. Kilka mniej znanych faktów przytoczyła przed laty Joanna Kucharzewska w książce o architekturze i urbanistyce Torunia tego okresu. Kwerendy, które ostatnio przeprowadziła Katarzyna Kluczwajd, przyniosły kolejne ustalenia. Najciekawsze dotyczą: idei ufundowania przez niemieckich torunian pomnika konnego, jako formy najbardziej reprezentacyjnej; dyskusji o jego lokalizacji; a także szeroko zakrojonej akcji pozyskiwania funduszy na ten cel, trwającej kilka lat.

Warto wspomnieć, że oprócz wspomnianego pomnika Wilhelma I pruscy władcy mieli w Toruniu kilka starszych upamiętnień: to figury na moście kolejowo-drogowym (króla Prus Fryderyka II, z 1873 roku; cesarza Wilhelma I, z 1888 roku), posąg Fryderyka II Wielkiego z około 1899 roku w parku na Bydgoskim Przedmieściu – ewenement w mieście jako posąg konny.

Katarzyna Kluczwajd: – Prezentacja różnych "wersji" monumentów cesarza Wilhelma I, bohatera upamiętnianego w okresie pruskim masowo i "z urzędu", może służyć refleksji natury ogólnej dotyczącej pomników: po co i dla kogo powstawały kiedyś i powstają obecnie.

"Nowe opracowanie" - kolejny cykl prezentacji przygotowanych przez Katarzynę Kluczwajd ma na celu przedstawienie ustaleń poczynionych przez Autorkę podczas pracy nad dwiema książkami: na temat toruńskich Dworów Artusa (Stypendium Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2023) oraz lokali gastronomiczno-rozrywkowych okresu pruskiego i lat II Rzeczypospolitej. "Nowe opracowania" dotyczą różnych wątków z dziejów miasta. Kwerendy archiwalne i prasowe przynoszą odpowiedzi na stawiane pytania oraz generują następne dotyczące analizowanej problematyki, ale też ukazują kolejne, nowe pola badawcze. Niektóre z tych "historii dodatkowych" – tak obszernych, że nie mają szansy zmieścić się w zaplanowanych publikacjach – Autorka zamierza przedstawiać w formie prezentacji podczas spotkań w Książnicy Kopernikańskiej.

Fot. Rafał Białkowski/Archiwum Państwowe w Toruniu

W trakcie kolejnego wykładu przygotowanego przez toruński oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii prof. Andrzej Strobel zajmie się czymś tak oczywistym (a zarazem tajemniczym), że nawet nie ma jednoznacznej definicji. Tym czymś jest czas. Wykład odbędzie się 25 kwietnia w Książnicy Kopernikańskiej. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Prof. Andrzej Strobel: Mówiąc o czasie mamy na myśli następującą po sobie kolejność zdarzeń. W fizyce klasycznej czas był przyjmowany jako wielkość biegnąca w takim samym rytmie w całym Wszechświecie. Natomiast w mechanice relatywistycznej czas stanowi czwartą współrzędną czasoprzestrzeni, a jego upływ jest różny dla różnych obserwatorów. Pojęciu "czas" nadajemy tyle różnych znaczeń, że wymyka nam się jego jednoznaczne zdefiniowanie. Św. Augustyn na pytanie: "Co to jest czas?" odpowiadał: "Gdy nikt mnie nie pyta, wiem co to jest. Kiedy jednak chcę to pytającemu wyjaśnić, to nie wiem". Ta rozmaitość znaczeń znalazła swój wyraz w kategoryzacji czasu. Ogólnie dzielimy czas na naturalny (przyrodniczy) i sztuczny (kulturowy), a te na różne kategorie. Najlepiej znanymi kategoriami czasu naturalnego są: czas biologiczny, psychologiczny i fizyczny, a czasu sztucznego – czas społeczny i ekonomiczny. Kluczową rolę w nauce i życiu ludzi odgrywa czas fizyczny. Mierzy on najbardziej obiektywnie zmiany w obserwowanych zjawiskach w przyrodzie. Chociaż czas fizyczny nie został zdefiniowany, to opracowane zostały sposoby jego pomiaru. W praktyce sprowadza się to do odczytywania wskazań zegara. Albert Einstein mawiał: "Czas jest tym, co można odczytać na zegarze". Zegarem może być nie tylko tarcza ze wskazówkami, ale każdy proces fizyczny, którego przebieg w czasie możemy śledzić. Obserwacje zjawisk okresowych takich, jak pory roku, wylewy Nilu, dzień i noc, fazy Księżyca, ruch wahadła były od prawieków podstawą mierzenia czasu fizycznego. Obecnie mierzenie takiego czasu opieramy o cykliczne przejścia pomiędzy poziomami energetycznymi w atomach, a także drgania pozagalaktycznych pulsarów.

W trakcie wykładu prof. Strobel przedstawi najważniejsze sposoby pomiaru czasu w historii ze szczególnym uwzględnieniem metod astronomicznych. Wykład zainicjowała dr Cecylia Iwaniszewska.

Wykład będzie rejestrowany i dostępny na stronie toruńskiego PTMA

8 maja zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Nowe opracowanie". O lokalach gastronomicznych funkcjonujących w toruńskim Dworze Artusa opowie Katarzyna Kluczwajd.  Spotkanie w Książnicy Kopernikańskiej rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Opracowanie przez Katarzynę Kluczwajd monografii dwóch XIX-wiecznych Dworów Artusa, z których tzw. trzeci trwa do dziś, przyniosło ustalenia dotyczące kulturowego kontekstu ich funkcjonowania. Jednym z nich jest wątek lokali gastronomiczno-rozrywkowych, ich kulturotwórczej roli w mieście oraz funkcji miejsc spotkań stowarzyszeń i organizacji o różnym charakterze.

Taką rolę od samego początku, tj. oddania gmachu do użytku, odgrywała elitarna restauracja w Dworze Artusa, urządzona na parterze w części wschodniej (z lewej). Była podzielona na kilka sal o różnym charakterze. Miały one swoje nazwy, podobnie jak reprezentacyjne sale na głównym piętrze, były sceną wydarzeń artystycznych, towarzyskich i politycznych. Kolejny lokal powstał w Dworze Artusa w czasie II wojny światowej – to kawiarnia, w zaadaptowanej przez nazistów zachodniej części parteru. Wcześniej ta część gmachu służyła handlowi i usługom. Proces urządzania kawiarni stanowił część remontu i zmian charakteru wnętrz Dworu Artusa w duchu Vereinigung, tj. "ujednolicania", "uzdrawiania" architektury. Część wystroju z tego czasu zachowała się do dziś (podobnie jak we wnętrzach głównego piętra).

"Nowe opracowanie" – nowy cykl prezentacji przygotowanych przez Katarzynę Kluczwajd ma na celu przedstawienie ustaleń poczynionych podczas pracy autorki nad dwiema książkami: na temat toruńskich Dworów Artusa oraz lokali gastronomiczno-rozrywkowych okresu pruskiego i lat II Rzeczypospolitej. "Nowe opracowania" dotyczą różnych wątków z dziejów miasta. Kwerendy archiwalne i prasowe przynoszą odpowiedzi na stawiane pytania oraz generują następne dotyczące analizowanej problematyki, ale też ukazują kolejne, nowe pola badawcze. Niektóre z tych "historii dodatkowych" – tak obszernych, że nie mają szansy zmieścić się w zaplanowanych publikacjach – autorka zamierza przedstawić w formie prezentacji podczas spotkań w Książnicy Kopernikańskiej.

Fot. Kurt Grimm, 1942, Muzeum Okręgowe w Toruniu

Dlaczego powinniśmy czytać książki naszym pociechom? Wszyscy wiemy, że czytanie bajek dzieciom ma mnóstwo zalet. Nie tylko pozytywnie wpływa to na rozwój maluszków, ale także pomaga im zrozumieć otaczający świat. Ponadto kształtuje w nich nawyk czytania. Wolny czas z książką to same plusy, dlatego 18 i 25 kwietnia oraz 9 i 13 maja zapraszamy dzieci (wraz z opiekunami) do udziału w spotkaniach edukacyjnych, podczas których będziemy czytać bajki - po polsku i po ukraińsku. Spotkania odbędą się w bibliotece przy ul. Lelewela 3. Początek o godz. 16.30. Więcej informacji: 56 655 18 48 lub 572 133 108, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Всім відомо, що читання казок дітям приносить багато користі. Це не тільки позитивно впливає на розвиток дітей, але й допомагає їм краще зрозуміти навколишній світ і формує корисну звичку читання на все життя. Для цікавого проведення вільного часу, запрошуємо всіх дітей (та їх опікунів) на цикл пізнавальних зустрічей з читання казок польською та українською мовами. Зустрічі відбудуться 18 і 25 квітня та 9 і 13 травня в бібліотеці за адресою вул. Лелевела 3, початок о 16.30. Більше інформації: 56 655 18 48 або 572 133 108, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dla dzieci i dla dorosłych. Biblioteka przy ul. Poznańskiej 52 zaprasza na wyprzedaż tytułów wycofanych z księgozbioru. Na kiermasz trafi literatura piękna, powieści historyczne, książki popularnonaukowe oraz książki dla dzieci i młodzieży. Ceny od 2 złotych. Sprzedaż będzie prowadzona w godzinach otwarcia biblioteki: w poniedziałek, wtorek i czwartek od 12.00 do 18.00; w środę od 11.00 do 15.00. Więcej informacji: 56 651 36 85.