WYNIKI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO PAMIĘCI DOKTY

Na konkurs wpłynęło 26 prac:

  • w kategorii młodzież (wiek 15-18 lat, tj. do ukończenia 18 roku życia) -16 prac;
  • w kategorii dorośli (osoby, które ukończyły 18 lat) - 10 prac.

21 października 2021 r. jury w składzie: Kamila Cudnik, Katarzyna Koźlikowska, Monika Kozłowska, Elżbieta Skerska, po dokonaniu oceny nadesłanych prac, przyznało następujące nagrody:

Wyróżnienia w kategorii młodzież (wiek 15-18 lat, tj. do ukończenia 18 roku życia) za wpis na blogu otrzymują:

  • Maja Wojciechowska za pracę "Wpis na blogu Dokty"
  • Marta Szczutowska za pracę "Wspomnienia z Ugandy"
  • Julia Szadkowska za pracę "Moja misja"

Nagrody w kategorii dorośli (osoby, które ukończyły 18 lat) za opowiadanie otrzymują:

  • I miejsce - Mateusz Katolicki za pracę "Wanda, nadzieja, miłość"
  • II miejsce - Katarzyna Zielińska za pracę "Tam, gdzie spotykają się światy"
  • III miejsce - Eliza Cichocka za pracę "Słońce wschodzi nad Omari"

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Autorom nagrodzonych prac gratulujemy!


Rok 2021 r. został ogłoszony Rokiem Wandy Błeńskiej w województwie kujawsko-pomorskim. Z inicjatywy Pani Elżbiety Piniewskiej, Przewodniczącej Sejmiku, oraz Pana Marszałka Piotra Całbeckiego Książnica Kopernikańska w Toruniu podjęła się organizacji konkursu literackiego, włączając się tym samym w wojewódzkie obchody poświęcone Misjonarce.

Wspólnie z Samorządem Województwa Kujawsko-Pomorskiego zapraszamy wszystkich twórców z Pomorza i Kujaw, którzy ukończyli 15. rok życia, do udziału w Wojewódzkim Konkursie Literackim Pamięci Dokty. Wanda Błeńska: działaczka Armii Krajowej, lekarka, misjonarka.

Nadesłane prace konkursowe zostaną przydzielone do jednej z dwóch kategorii wiekowych: osoby w wieku 15–18 lat oraz osoby, które ukończyły 18 lat. Uczestnikom każdej z nich proponujemy inne ujęcie tematu:

  1. Taka jest Wanda” – osoby, które ukończyły 18 lat zachęcamy do napisania opowiadania, którego główną bohaterką jest Wanda Błeńska – może dotyczyć zarówno działalności zawodowej, pracy misjonarskiej czy czasu II wojny światowej. Akcja może zostać ulokowana w dowolnym miejscu związanym z aktywnością Wandy Błeńskiej.
  2. „Wpis na blogu Dokty” – młodzież w wieku 15–18 lat (tj. do ukończenia 18 roku życia) namawiamy do wcielenia się w postać Wandy Błeńskiej i napisania tekstu w formie wpisu blogowego zawierającego przemyślenia koncentrujące się na wybranym aspekcie życia lub dziedzinie aktywności Dokty (medycyna, działalność w AK, misje). Naszym celem jest popularyzacja postaci misjonarki oraz zapoznanie młodych ludzi z jej dokonaniami. Wpis na blogu umożliwi autorowi pracy podzielenie się z pozostałymi użytkownikami sieci spostrzeżeniami dotyczącymi życia i działalności Wandy Błeńskiej.


Twórców poprosimy o nadsyłanie prac w formie elektronicznej wraz z dobrej jakości zdjęciem, bądź skanem wypełnionych dokumentów: formularza zgłoszeniowego, oświadczenia Uczestnika, i oświadczeniem o prawach autorskich, a w przypadku osób niepełnoletnich dołączonym Oświadczeniem Rodzica/Opiekuna na adres:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Termin nadsyłania prac: 1 maja 2021 r. – 30 września 2021 r.

Ogłoszenie wyników konkursu: 29 października 2021 r. 


Prace zostaną ocenione pod kątem zgodności z tematem, oryginalności, bogactwa językowego, poprawności stylistycznej i językowej.

Szczegóły znajdują się w Regulaminie Konkursu. Prosimy o zapoznanie się z jego treścią.

Więcej informacji: tel. (56) 622-66-42 w. 105 (Bibliografia)


FUNDATOR NAGRÓD