Oto najnowszy odcinek Podcastu Kopernikańskiego: Czy Kopernik był da Vincim Astronomii? Usiądź wygodnie i POSŁUCHAJ

Czy Kopernika można porównać z Leonardem da Vincim? Oczywiście, że tak! W 2023 roku świętowaliśmy 550. urodziny Mikołaja Kopernika, wielkiego astronoma, który na zawsze zmienił nasze postrzeganie świata. Ustalił, że centrum naszego układu planetarnego nie jest Ziemia, ale Słońce. Nieźle podkręcił atmosferę, bo Ziemię zmusił do biegu, a Słońce "wstrzymał". Jego wielkie dzieło "De revolutionibus orbium coelestium" ("O obrotach sfer niebieskich", wyd. 1543) spowodowało całkowity przewrót w nauce i światopoglądzie. Specjalistą od tajemnic Kopernika jest niewątpliwie Michał Kłosiński, kierownik i kustosz Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu (oddział Muzeum Okręgowego). W tym odcinku Podcastu Kopernikańskiego zdradza, jaki naprawdę był Kopernik. Udziela też ostatecznej odpowiedzi na odwieczne pytanie: czy Kopernik był kobietą.

Tym odcinkiem podsumowujemy rok i kończymy pierwszy sezon Podcastu Kopernikańskiego. Drugi - już na wiosnę 2024! Do usłyszenia!

Partnerem głównym Podcastu Kopernikańskiego jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Podcast został dofinansowany przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskie.