Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych

Oferta

W Ośrodku wypożyczamy książki drukowane – w tym dużą czcionką, książki mówione na kasetach/płytach i kartach pamięci osobom z wadami wzroku. Oferujemy muzykę, zabawki i gry edukacyjne, literaturę fachową z pedagogiki specjalnej, rehabilitacji, biblioterapii. Osobom unieruchomionym w domu przywozimy książki. Prowadzimy zajęcia czytelniczo – terapeutyczne z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną oraz spotkania kulturalne dla dorosłych. Przy Ośrodku działa Galeria Twórczości Niepełnosprawnych. Film prezentujący działalność OCCiN pt. „Przeczytam wszystko”

Facebook

KIEROWNIK
mgr Arleta TULEYA st. kustosz

Godziny otwarcia

poniedziałek: 12:00 - 17:00
wtorek: 10:00 - 15:00
środa: 11:00 - 15:00
czwartek: 12:00 - 17:00
piątek: 10:00 - 15:00
sobota: nieczynne
niedziela: nieczynne

Kontakt

Telefon: (56) 622 87 14
Telefon: (56) 622 56 74

Adres

Ulica: Szczytna 13
Miasto: Toruń
Kod pocztowy: 87-100

Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych zaprasza na prelekcję Pięć tysięcy mil morskiej przygody. 10 października o pierwszym etapie rejsu dookoła świata z udziałem w regatach atlantyckich z Wysp Kanaryjskich na Karaiby opowie Jan Tułaza. Początek prelekcji o godz. 10.00. Wstęp jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Więcej informacji: tel. 56 622 87 14.

Od 22 września do 18 listopada zapraszamy do Galerii Ośrodka Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych przy ul. Szczytnej 13. Tu swoje prace zaprezentują uczestnicy zajęć w Środowiskowym Domu Samopomocy Arkadia. Ekspozycja będzie czynna w godzinach otwarcia Ośrodka.

Fundacja na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Arkadia" swoje działania kieruje przede wszystkim do osób z niepełnosprawnością intelektualną. Wspiera ich w osiąganiu samodzielności i niezależności życiowej na wszystkich etapach życia. Realizuje te cele poprzez:

  • pomoc szkołom specjalnym wspierającym osoby z niepełnosprawnością intelektualną od urodzenia do zakończenia edukacji,
  • prowadzenie Warsztatu Terapii Zajęciowej,
  • bezpośrednie przygotowanie do wejścia na otwarty rynek pracy,
  • realizowanie zatrudnienia wspomaganego,
  • prowadzenie mieszkalnictwa treningowego,
  • prowadzenie Środowiskowego Domu Samopomocy.

Środowiskowy Dom Samopomocy "Arkadia" jest ośrodkiem dziennego pobytu dla 20 osób z głęboką niepełnosprawnością intelektualną i niepełnosprawnościami sprzężonymi. ŚDS zapewnia uczestnikom możliwość codziennego rozwoju poprzez prowadzoną tam terapię zajęciową i rehabilitację ruchową.  Ośrodek funkcjonuje w budynku przystosowanym do potrzeb uczestników. Został przekazany Fundacji w użytkowanie przez Urząd Miasta Torunia. Budynek jest też wyposażony w system transportu poziomego, specjalistyczne urządzenia do fizykoterapii, laseroterapii, kinezyterapii, hydroterapii oraz ciemnię. Zajęcia prowadzone w ŚDS mają na celu podniesienie poziomu funkcjonowania uczestników poprzez poprawę sprawności i rozwijanie posiadanych umiejętności, przede wszystkim dotyczących samoobsługi.

12 maja 2022 w Ośrodku Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych przy ul. Szczytnej 13 startuje Punkt Pomocy Cyfrowej (PPC). To świetnie wyposażone miejsce, w którym użytkownicy mogą:

  • skorzystać z narzędzi wspomagających czytanie, są to: urządzenie lektorskie, powiększalnik, oprogramowanie udźwiękawiające, stacja odsłuchowa CD, Czytak;
  • skorzystać ze stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu dostosowanych do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności;
  • uzyskać indywidualne porady obejmujące takie zagadnienia jak: korzystanie z Internetu, obsługa komputera oraz oprogramowania i oprzyrządowania ułatwiającego dostęp do Sieci, obsługa telefonu/smartfona, tabletu, aparatu fotograficznego, urządzeń odtwarzających książki mówione i innych narzędzi cyfrowych.

Punkt Pomocy Cyfrowej powstał z myślą o osobach wykluczonych cyfrowo - nieposiadających odpowiedniego sprzętu lub posiadających, ale nieumiejących go obsłużyć - borykających się z różnymi dysfunkcjami (niepełnosprawnościami) oraz w wieku senioralnym. Korzystanie ze wszystkich urządzeń i narzędzi jest bezpłatne.

Punkt został zorganizowany w bezbarierowych pomieszczeniach OCCiN. Jest obsługiwany przez pracowników Ośrodka, którzy służą pomocą w godzinach otwarcia placówki. Powstał w ramach projektu "Wzmocnienie i unowocześnienie infrastruktury Ośrodka Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych". Jego głównym celem było podniesienie standardów funkcjonowania Ośrodka, poprzez organizację przestrzeni przyjaznej osobom ze szczególnymi potrzebami, ułatwiającej samodzielne poruszanie się po budynku OCCiN oraz wyposażenie w nowoczesny sprzęt, pozwalający na pełniejsze korzystanie z jego oferty kulturalnej, usług bibliotecznych i informacji. Realizacja projektu była możliwa dzięki dotacji z MKiDN w ramach programu Infrastruktura Kultury w wysokości 50 000,00 zł oraz 35 850,00 zł z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Inauguracja Punktu Pomocy Cyfrowej w OCCiN potrwa od godz. 10.00 do 17.00. Wstęp jest bezpłatny.

Szanowni Państwo,

uprzejmie prosimy o bezwzględne przestrzeganie zasad antyepidemicznych obowiązujących w bibliotekach Książnicy Kopernikańskiej. Wprowadziliśmy je zgodnie z rekomendacją Biblioteki Narodowej. Do ich stosowania zobowiązały nas również służby sanitarne. Przestrzeganie ww. zasad uchroni nas przed zakażeniem koronawirusem. Zdrowie i życie - Wasze i naszych pracowników - jest dla nas najważniejsze, dlatego apelujemy: uszanujcie to, że chcemy obsługiwać Was w bezpiecznych warunkach.