Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych

Oferta

W Ośrodku wypożyczamy książki drukowane – w tym dużą czcionką, książki mówione na kasetach/płytach i kartach pamięci osobom z wadami wzroku. Oferujemy muzykę, zabawki i gry edukacyjne, literaturę fachową z pedagogiki specjalnej, rehabilitacji, biblioterapii. Osobom unieruchomionym w domu przywozimy książki. Prowadzimy zajęcia czytelniczo – terapeutyczne z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną oraz spotkania kulturalne dla dorosłych. Przy Ośrodku działa Galeria Twórczości Niepełnosprawnych. Film prezentujący działalność OCCiN pt. „Przeczytam wszystko”

Facebook

KIEROWNIK
mgr Arleta TULEYA st. kustosz

Godziny otwarcia

poniedziałek: 12:00 - 17:00
wtorek: 10:00 - 15:00
środa: 11:00 - 15:00
czwartek: 12:00 - 17:00
piątek: 10:00 - 15:00
sobota: nieczynne
niedziela: nieczynne

Kontakt

Telefon: (56) 622 87 14
Telefon: (56) 622 56 74

Adres

Ulica: Szczytna 13
Miasto: Toruń
Kod pocztowy: 87-100

"Kolory Gruzji" to nowa wystawa, na którą zaprasza Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych przy ul. Szczytnej 13. Współorganizatorem ekspozycji prezentującej prace osób z  Ośrodka Wsparcia i Rozwoju w Gori (Gruzja) jest Fundacja Verda. Wystawa będzie czynna od 15 grudnia 2022 do 20 stycznia 2023 r. Esponowane prace można olądać w Galerii OCCiN w godzinach otwarcia biblioteki.

W Galerii OCCiN zostanie wystawiona biżuteria gruzińska wykonana techniką minankari (emalii komórkowej), wyroby z filcu, ozdobne akcesoria oraz rysunki stworzone przez podopiecznych Ośrodka Wsparcia i Rozwoju z Gori. Prezentowane prace są różnorodne tak jak ich twórcy. W przeważającej większości, w sposób twórczy, nawiązują do gruzińskiej kultury i tradycyjnych technik wykonawczych. W OCCiN zobaczymy zarówno biżuterię z motywami świąt Bożego Narodzenia wykonaną przez dorosłych uczestników zajęć edukacyjno-terapeutycznych, jak i rysunki najmłodszych podopiecznych Ośrodka.

Wsparcia w przygotowaniu wystawy udzieliła Piekarnia Gruzińska Nazuki przy ul. Panny Marii 3/2.

Ośrodek Wsparcia i Rozwoju w Gori został założony w 2001 r. Koncentruje się na problemach osób z niepełnosprawnościami (OzN) w regionie Szida Kartli w Gruzji. Głównym celem organizacji jest edukacja, integracja społeczna oraz aktywizacja OzN, a misją - pomoc OzN poprzez rehabilitację, szkolenia zawodowe i rzecznictwo. Ośrodek prowadzi między innymi dzienne centrum dla dzieci i młodzieży, w ramach którego podopieczni uczestniczą w zajęciach edukacyjnych i warsztatach terapii zajęciowej w jednej z trzech grup wiekowych oraz szkoleniach w zakresie edukacji zawodowej. Obecnie w zajęciach edukacyjnych w Gori bierze udział 67 dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością, zaś w oddziałach w Kareli i Khashuri kolejno 35 i 20 osób. Ośrodek wspiera również osoby z głęboką niepełnosprawnością oraz dorosłe osoby ze specjalnymi potrzebami. Od 2017 roku współpracuje z toruńską Fundacją Verda realizując projekty partnerskie.

12 maja 2022 w Ośrodku Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych przy ul. Szczytnej 13 startuje Punkt Pomocy Cyfrowej (PPC). To świetnie wyposażone miejsce, w którym użytkownicy mogą:

  • skorzystać z narzędzi wspomagających czytanie, są to: urządzenie lektorskie, powiększalnik, oprogramowanie udźwiękawiające, stacja odsłuchowa CD, Czytak;
  • skorzystać ze stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu dostosowanych do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności;
  • uzyskać indywidualne porady obejmujące takie zagadnienia jak: korzystanie z Internetu, obsługa komputera oraz oprogramowania i oprzyrządowania ułatwiającego dostęp do Sieci, obsługa telefonu/smartfona, tabletu, aparatu fotograficznego, urządzeń odtwarzających książki mówione i innych narzędzi cyfrowych.

Punkt Pomocy Cyfrowej powstał z myślą o osobach wykluczonych cyfrowo - nieposiadających odpowiedniego sprzętu lub posiadających, ale nieumiejących go obsłużyć - borykających się z różnymi dysfunkcjami (niepełnosprawnościami) oraz w wieku senioralnym. Korzystanie ze wszystkich urządzeń i narzędzi jest bezpłatne.

Punkt został zorganizowany w bezbarierowych pomieszczeniach OCCiN. Jest obsługiwany przez pracowników Ośrodka, którzy służą pomocą w godzinach otwarcia placówki. Powstał w ramach projektu "Wzmocnienie i unowocześnienie infrastruktury Ośrodka Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych". Jego głównym celem było podniesienie standardów funkcjonowania Ośrodka, poprzez organizację przestrzeni przyjaznej osobom ze szczególnymi potrzebami, ułatwiającej samodzielne poruszanie się po budynku OCCiN oraz wyposażenie w nowoczesny sprzęt, pozwalający na pełniejsze korzystanie z jego oferty kulturalnej, usług bibliotecznych i informacji. Realizacja projektu była możliwa dzięki dotacji z MKiDN w ramach programu Infrastruktura Kultury w wysokości 50 000,00 zł oraz 35 850,00 zł z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Inauguracja Punktu Pomocy Cyfrowej w OCCiN potrwa od godz. 10.00 do 17.00. Wstęp jest bezpłatny.

Szanowni Państwo,

uprzejmie prosimy o bezwzględne przestrzeganie zasad antyepidemicznych obowiązujących w bibliotekach Książnicy Kopernikańskiej. Wprowadziliśmy je zgodnie z rekomendacją Biblioteki Narodowej. Do ich stosowania zobowiązały nas również służby sanitarne. Przestrzeganie ww. zasad uchroni nas przed zakażeniem koronawirusem. Zdrowie i życie - Wasze i naszych pracowników - jest dla nas najważniejsze, dlatego apelujemy: uszanujcie to, że chcemy obsługiwać Was w bezpiecznych warunkach.

Największa biblioteka cyfrowa w Polsce zachęca do czytania. E-booki pobierzecie bez logowania. Wystarczy kliknąć w ikonę „Pobierz” i wybrać format (MOBI lub EPUB).

Lista tytułów została przygotowana na podstawie zeszłorocznego głosowania, w którym wzięli udział użytkownicy Polony. Są na niej e-booki z kilku kategorii: literatura dla dzieci, literatura piękna (proza), poezja, poradniki, przewodniki, relacje z podróży, sensacja, fantastyka i przygoda oraz rozmaitości.