Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych

Oferta

W Ośrodku wypożyczamy książki drukowane – w tym dużą czcionką, książki mówione na kasetach/płytach i kartach pamięci osobom z wadami wzroku. Oferujemy muzykę, zabawki i gry edukacyjne, literaturę fachową z pedagogiki specjalnej, rehabilitacji, biblioterapii. Osobom unieruchomionym w domu przywozimy książki. Prowadzimy zajęcia czytelniczo – terapeutyczne z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną oraz spotkania kulturalne dla dorosłych. Przy Ośrodku działa Galeria Twórczości Niepełnosprawnych. Film prezentujący działalność OCCiN pt. „Przeczytam wszystko”

Facebook

KIEROWNIK
mgr Arleta TULEYA st. kustosz

Godziny otwarcia

poniedziałek: 12:00 - 17:00
wtorek: 10:00 - 15:00
środa: 11:00 - 15:00
czwartek: 12:00 - 17:00
piątek: 10:00 - 15:00
sobota: nieczynne
niedziela: nieczynne

Kontakt

Telefon: (56) 622 87 14
Telefon: (56) 622 56 74

Adres

Ulica: Szczytna 13
Miasto: Toruń
Kod pocztowy: 87-100

Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych w Toruniu kończy w tym roku 40 lat! Z tej okazji zapraszamy na konferencję "Współtworzenie kultury czytelniczej z odbiorcami o szczególnych potrzebach". Sympozjum odbędzie się 10 października 2024 r. w Książnicy Kopernikańskiej.

Do udziału w konferencji zachęcamy nie tylko bibliotekarzy, ale także nauczycieli, terapeutów i pracowników placówek kulturalnych. O czym będziemy mówić 10 października? Między innymi o tym, jak skutecznie docierać z ofertą kulturalną do wszystkich odbiorców; skąd czerpać pomysły na współpracę z osobami ze szczególnymi potrzebami; jak tworzyć kulturę nie tylko dla nich, ale też z nimi; jak i co należy zmienić w podejściu do osób z niepełnosprawnościami. Konferencja potrwa od godz. 8.30 do 16.00. Więcej informacji na stronie wydarzenia

"Moja pasja" to nowa wystawa w galerii Ośrodka Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych przy ul. Szczytnej 13. Autorką (i bohaterką) prezentowanych prac jest Janina Voit. Pasja w jej przypadku ma różne oblicza. Torunianka, pisze wiersze, opowiadania i artykuły prasowe; rysuje; uczestniczy w warsztatach teatralnych, nagrywa słuchowiska w grupie "Recykling Umysłu". Na wystawie w OCCiN przedstawi rezultaty dwóch spośród swoich licznych aktywności. Pierwszą część ekspozycji wypełnią rysunki wykonane pastelami olejnymi, drugą - fotografie, na których Janina Voit została sportretowana przez Beatę Krajewską i Julię Marszewską. O tym, że Janina Voit zostanie modelką zdecydował przypadek - w 2021 r. trafiła na sesję fotograficzną ukazującą piękno dojrzałej kobiety - i tak właśnie się zaczęło.

Wernisaż wystawy odbędzie się 12 czerwca o godz. 13.00. Ekspozycja będzie dostępna do 16 sierpnia 2024 r. w godzinach otwarcia Ośrodka. Wstęp jest bezpłatny. Więcej informacji: 56 622 87 14.

Szanowni Państwo,

uprzejmie prosimy o bezwzględne przestrzeganie zasad antyepidemicznych obowiązujących w bibliotekach Książnicy Kopernikańskiej. Wprowadziliśmy je zgodnie z rekomendacją Biblioteki Narodowej. Do ich stosowania zobowiązały nas również służby sanitarne. Przestrzeganie ww. zasad uchroni nas przed zakażeniem koronawirusem. Zdrowie i życie - Wasze i naszych pracowników - jest dla nas najważniejsze, dlatego apelujemy: uszanujcie to, że chcemy obsługiwać Was w bezpiecznych warunkach.

Największa biblioteka cyfrowa w Polsce zachęca do czytania. E-booki pobierzecie bez logowania. Wystarczy kliknąć w ikonę „Pobierz” i wybrać format (MOBI lub EPUB).

Lista tytułów została przygotowana na podstawie zeszłorocznego głosowania, w którym wzięli udział użytkownicy Polony. Są na niej e-booki z kilku kategorii: literatura dla dzieci, literatura piękna (proza), poezja, poradniki, przewodniki, relacje z podróży, sensacja, fantastyka i przygoda oraz rozmaitości.