Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych

Oferta

W Ośrodku wypożyczamy książki drukowane – w tym dużą czcionką, książki mówione na kasetach/płytach i kartach pamięci osobom z wadami wzroku. Oferujemy muzykę, zabawki i gry edukacyjne, literaturę fachową z pedagogiki specjalnej, rehabilitacji, biblioterapii. Osobom unieruchomionym w domu przywozimy książki. Prowadzimy zajęcia czytelniczo – terapeutyczne z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną oraz spotkania kulturalne dla dorosłych. Przy Ośrodku działa Galeria Twórczości Niepełnosprawnych. Film prezentujący działalność OCCiN pt. „Przeczytam wszystko”

Facebook

KIEROWNIK
mgr Arleta TULEYA st. kustosz

Godziny otwarcia

poniedziałek: 12:00 - 17:00
wtorek: 10:00 - 15:00
środa: 11:00 - 15:00
czwartek: 12:00 - 17:00
piątek: 10:00 - 15:00
sobota: nieczynne
niedziela: nieczynne

Kontakt

Telefon: (56) 622 87 14
Telefon: (56) 622 56 74

Adres

Ulica: Szczytna 13
Miasto: Toruń
Kod pocztowy: 87-100

Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych zaprasza na wystawę prac podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy "Pracownia Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych".  To kolejna ekspozycja z cyklu "W moim świecie". Od 6 września do 10 października w galerii OCCiN zostaną zaprezentowane: rysunki, malarstwo na szkle, rzeźby i płaskorzeźby, a także aplikacje, tkaniny i linoryty.

Cykl "Moim świecie" został zainicjowany przez Pracownię Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych, której pracownicy zachwyceni twórczością uczestników zajęć uznali, iż trzeba zaprezentować ją szerszej publiczności. Tegoroczna ekspozycja jest już 20. z cyklu. Prace autorstwa Małgosi, Joasi, Sebastiana i Tadeusza przedstawiają twórcze zmagania z treścią i materią. Prezentują różnorodność spojrzenia na otaczający świat, przefiltrowany przez własną wrażliwość.

Prezentowane prace można oglądać w godzinach otwarcia OCCiN. Wstęp jest bezpłatny.

Autorzy prezentowanych prac:

Joanna Czekalska z Pracownią związana jest od wielu lat. Chętnie uczestniczy w zajęciach terapeutycznych, zwłaszcza z wybranymi ulubionymi osobami, z którymi dąży do bliskiego kontaktu. Umie wypowiedzieć własne racje i osiąga swoje cele. Wymaga towarzyszenia i wzmacniania aktywności. Patrzy na świat oczami impresjonistów - rozbija rzeczywistość na nieskończony deszcz kolorowych, świetlnych elementów.

Sebastian Zieliński od wielu lat uczestniczy w terapii. Jest ruchliwy i niespokojny, trudno się skupia. Nie wierzy w swoje możliwości i wymaga stałego wzmacniania i mobilizacji. Ciągle wymaga akceptacji oraz potwierdzania własnych słów i zachowania. Sebastian to wrażliwość fowistów - operuje zdecydowaną kreską, z której tworzy syntetyczne formy o ostrych kolorach.

Tadeusz Lewandowski jest w Pracowni zaledwie od kilku lat. Oczekuje pozytywnego wzmacniania i pochwał. Mimo problemów werbalnych, zdecydowanie dąży do nawiązywania relacji. Pozytywnie reaguje na proponowanie formy aktywności, w działaniu skupiony, uważny i "gorliwy". Tadeusz nie boi się podejmować wyzwań plastycznych i realizuje je w skupieniu i z entuzjazmem. Jego prace to feeria barw, charakterystyczna kreska i forma.

Małgorzata Szamot jest długoletnią uczestniczką terapii. Zdecydowana osobowość umie komunikować swoje problemy – dba o swoje sprawy i potrafi prosić o pomoc. Potrzebuje stałej uwagi i rozmowy. Prace Małgosi są syntetyczne i skupione na rzeczach najważniejszych dla niej – czyli relacjach z bliskimi osobami. Stąd w jej twórczości pojawiają się liczne portrety ważnych dla niej osób.

Szanowni Państwo,

uprzejmie prosimy o bezwzględne przestrzeganie zasad antyepidemicznych obowiązujących w bibliotekach Książnicy Kopernikańskiej. Wprowadziliśmy je zgodnie z rekomendacją Biblioteki Narodowej. Do ich stosowania zobowiązały nas również służby sanitarne. Przestrzeganie ww. zasad uchroni nas przed zakażeniem koronawirusem. Zdrowie i życie - Wasze i naszych pracowników - jest dla nas najważniejsze, dlatego apelujemy: uszanujcie to, że chcemy obsługiwać Was w bezpiecznych warunkach.

Największa biblioteka cyfrowa w Polsce zachęca do czytania. E-booki pobierzecie bez logowania. Wystarczy kliknąć w ikonę „Pobierz” i wybrać format (MOBI lub EPUB).

Lista tytułów została przygotowana na podstawie zeszłorocznego głosowania, w którym wzięli udział użytkownicy Polony. Są na niej e-booki z kilku kategorii: literatura dla dzieci, literatura piękna (proza), poezja, poradniki, przewodniki, relacje z podróży, sensacja, fantastyka i przygoda oraz rozmaitości.

Ze względów technicznych dostępność zeskanowanych katalogów kartkowych została tymczasowo ograniczona do lokalnej sieci na terenie biblioteki. Tym samym chwilowo nie będzie możliwości przeglądania zasobów Książnicy za pośrednictwem innej niż nasza wewnętrzna sieć internetowa – Infobibnet.

Wszystkie pytanie dotyczące kartkowych katalogów prosimy kierować do Informacji (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel: 56 622 66 42 - prosić Informację).