13 czerwca zapraszamy na kolejne Toruńskie Spotkanie Kopernikańskie. Naszym gościem będzie prof. Maciej Mikołajewski, red. naczelny "Uranii - Postępów astronomii" oraz współautor popularnego programu telewizyjnego "Astronarium". Wspólnie z prof. Mikołajewskim spróbujemy odpowiedzieć na kilka intrygujących pytań. Dlaczego współcześni częściej nazywali Kopernika matematykiem niż astronomem? Jaką rolę w sformułowaniu teorii Kopernika odegrały obserwacje astronomiczne? Czy Kopernik wierzył we wpływ gwiazd i planet na życie człowieka? Kto i kiedy znalazł dowód na prawdziwość teorii heliocentrycznej? Dlaczego nawet wybitnych naukowców trudno było przekonać, że Ziemia się kręci? Co w kopernikańskiej teorii heliocentrycznej okazało się błędem, a co pozostało aktualne do dzisiaj?

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Początek o godz. 17.00. Wstęp jest bezpłatny.

Organizatorzy spotkania: Towarzystwo Miłośników Torunia, Książnica Kopernikańska w Toruniu. Spotkanie odbędzie się dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń.

Mnóstwo książek już od 2 zł! Mediateka przy ul. Raszei 1 zaprasza na wyprzedaż tytułów wycofanych z bibliotecznego księgozbioru: kiermasz potrwa od 12 do 17 czerwca. W ofercie: literatura piękna, popularnonaukowa i książki dla dzieci. Wyprzedaż będzie prowadzona w godzinach otwarcia mediateki: od 9.00 do 19.00 (poniedziałek - piątek), od 9.00 do 13.00 (sobota). Więcej informacji: 56 622 66 42.

W siedzibie Książnicy przy ul. Słowackiego 8 mamy awarię centrali telefonicznej. Robimy wszystko, żeby usunąć ją jak najszybciej. Do tego czasu zalecamy kontakt mailowy:

  • Sekretariat: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Wypożyczalnia: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Informatorium: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W sprawach niecierpiących zwłoki prosimy o kontakt na numery awaryjne:

  • Sekretariat: 56 620 01 63
  • Wypożyczalnia: 786 862 843

Uwaga: Telefony w filiach Książnicy Kopernikańskiej działają bez problemów.

O usunięciu awarii i uruchomieniu centrali poinformujemy w osobnym komunikacie.

Kto się odważy i podejmie wyzwanie rzucone przez Mediatekę przy ul. Raszei 1? 7 czerwca sprawdzimy Waszą zręczność, cierpliwość, znajomość literatury dla najmłodszych czytelników i zdolności manualne. Do udziału w Rodzinnej grze o wszystko zapraszamy dzieci, rodziców, dziadków, wujków i ciocie (i kogo tylko ze sobą zabierzecie). Możecie być pewni, że czeka Was mnóstwo zabawy, śmiechu szaleństw i ekscytujących wyzwań. Gra rozpocznie się o godz. 16.00. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy: 56 610 67 59.

Podczas czwartego spotkania z cyklu 'Codzienne życie (nie)zwykłe zwyczaje. Historia życia codziennego, zwyczaje doroczne na Kujawach i Pomorzu' opowiemy m.in. o wyrflówce czyli grze w kości, o psie, gapie, starej baśce, skacie i preferansie – grach na które umawiano się w karczmie. Będzie też mowa o tańcach, wycieczkach bliższych i dalszych, festynach, i o paleniu tytoniu bez strach przed chorobami. Wybierzemy się też do kujawskich solnych miast - Inowrocławia i Ciechocinka. O tym, jak onegdaj odpoczywali mieszkańcy naszego regionu opowie Łukasz Starczewski z Książnicy Kopernikańskiej. Na prelekcję zapraszamy 19 czerwca. Początek o godz. 17.00. Wstęp jest bezpłatny.

PS. O zabawach dziecięcych też powiemy, m.in. o mętowaniu, wyliczankach, śwince, lisku, wróblu i myszce.

w poniedziałek, 5 czerwca, zapraszamy na trzecie spotkanie z cyklu Toruń tylko zaPLANowany. Katarzyna Kluczwajd opowie o miejscach, w których torunianie dbali o higienę i zażywali sportu. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Katarzyna Kluczwajd: Higiena i sport – służące zdrowiu i fizycznej sprawności, sport także swego rodzaju rozrywce i byciu razem, wymagały stosownych obiektów. Wiele z tych zaplanowanych, często o imponującej skali lub ciekawej formie architektonicznej, pozostało tylko na papierze. Podczas archiwalnych kwerend zaskoczyły mnie liczba i skala projektów publicznych łaźni z pływalniami, które w okresie pruskim służyły jeszcze głównie higienie. Co by było, gdyby pobudowano przynajmniej jedną z kilku zamierzonych wówczas łaźni z basenem? Jak zmieniłaby przestrzeń wspólną Bydgoskiego Przedmieścia, gdzie planowano owe placówki? Co by było, gdyby w latach 30. XX w. został uruchomiony basen plenerowy... z falami i podgrzewaną wodą? Czy stałby się centrum spotkań torunian spragnionych wodnych rozrywek?

W kwestii higieny miejskiej, ale i przestrzeni wspólnej miasta, można zapytać, co by było, gdyby władze miasta na początku XX w. zrealizowały atrakcyjne estetycznie projekty toalet publicznych? Toaleta taka miała być ustawiona także… na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego. Jak wyglądały dziś otulina śródmieścia, gdyby w okresie II RP Franciszek Krzywda-Polkowski wprowadził w życie swój plan Parku Sportowego? Osobnym zagadnieniem są urbanistyczne plany nazistów z okresu II wojny światowej dotyczące wielkiego Sportfeld (Centrum Sportu) na Bydgoskim Przedmieściu, z wieloma obiektami sportowymi oraz monumentalną architekturą w części służącej masowym imprezom, a także terenu rekreacyjno-sportowego na Podgórzu, łącznie z basenem.