Od 6 do 10 grudnia otwieramy się jeszcze bardziej. Zajrzycie do naszej nowej Mediateki w Młynie Kultury przy ul. Kościuszki 77. Oto, co Was czeka:

Środa, 6 grudnia

  • od godz. 9.30: Świąteczne tradycje - zajęcia dla przedszkolaków. Lekcja biblioteczna połączona ze zwiedzaniem Mediateki w Młynach.

Podczas zajęć będziemy rozmawiać z przedszkolakami o ich ulubionych zwyczajach świątecznych, zrobimy domki z piernika (z użyciem materiałów z recyclingu), a potem zaprosimy do wspólnej zabawy na podłodze interaktywnej. Obowiązują zapisy: 510 296 303.

  • godz. 17.00: Nietypowy Kalendarz Adwentowy, czyli jak zostać super pomocnikiem św. Mikołaja! Zajęcia otwarte dla dzieci od 5 lat.

Warsztaty kulturowo-plastyczne, podczas których wykonamy nietypowe kalendarze adwentowe, które umilą nam oczekiwanie na święta Bożego Narodzenia. Powiemy też, skąd wzięły się w Polsce niektóre zwyczaje świąteczne oraz kim był prawdziwy św. Mikołaj. Przeprowadzimy śledztwo - spróbujemy dowiedzieć się, gdzie podziały się buty i skarpety na prezenty.

Czwartek, 7 grudnia

  • od godz. 9.30: Świąteczne tradycje - zajęcia dla przedszkolaków. Lekcja biblioteczna połączona ze zwiedzaniem Mediateki w Młynach.

Podczas zajęć będziemy rozmawiać z przedszkolakami o ich ulubionych zwyczajach świątecznych, zrobimy domki z piernika (z użyciem materiałów z recyclingu), a potem zaprosimy do wspólnej zabawy na podłodze interaktywnej. Obowiązują zapisy: 510 296 303.

  • godz. 17. 00 – Mangomania, czyli warsztaty rysowania mangi krok po kroku

Zajęcia obejmują tematykę literacko-komiksową (manga, manhwa, manhua), animacyjną (anime) i kulturową (obyczaje i kultura japońska). W programie zajęć: dyskusja i nauka rysowania mangi. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Pątek, 8 grudnia

  • od godz. 10.00: O żółwiu, który chciał już spać - zajęcia dla przedszkolaków. Lekcja biblioteczna poświęcona zimowym zwyczajom zwierząt.

W programie zajęć: zabawy ruchowe i koordynacyjne z wykorzystaniem przestrzeni bibliotecznej, prezentacja najpiękniejszych książek dla dzieci opowiadających zimowych zwyczajach zwierząt, warsztaty plastyczne. Obowiązują zapisy: 510 296 303.

  • godz. 17.00: Koło Gospodyń Miejskich. Bajeczne kartki świąteczne.

Przenosimy spotkania gospodyń ze wsi do miasta! Zapraszamy panie w wieku od 9 do 99 lat, które kochają rękodzieło i lubią spotykać się przy drobnych pracach plastycznych i warsztatowych. W trakcie spotkania zajmiemy się tworzeniem kartek świątecznych, przypominając tym samym wspaniałą tradycję wysyłania listowych życzeń bożonarodzeniowych. Będziemy posługiwać się różnymi technikami zdobień (quilling, decoupage). Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Sobota, 9 grudnia

Sobota muzyczno-multimedialno-komiksowa. Wstęp jest bezpłatny.

Sekcja muzyczna:

  • godz. 11.00-13.00: Usiądź, posłuchaj, zrelaksuj się - wystarczy telefon z bluetooth i dostępem do Internetu, by przenieść się w świat muzyki;
  • godz. 11.00-13.00: Zostań perkusistą - mamy dla Ciebie stanowisko do gry na perkusji elektronicznej;
  • godz. 13.00-16.00: Zaśpiewajmy razem! - karaoke dla dzieci i dorosłych.

Sekcja multimedialna

  • godz. 11.00-13.00: Wyzwanie-programowanie - konkurs z nauką programowania dla dzieci;
  • godz. 13.00-16.00: Zagrajmy razem! - gry i zabawy dla dzieci z wykorzystaniem podłogi multimedialnej.

Sekcja komiksowa

  • godz. 11.00-16.00: Warsztaty komiksowe dla dzieci prowadzone przez Stowarzyszenie Gildia Superbohaterów

Niedziela, 10 grudnia

Niedziela zręcznościowo-multimedialno-komiksowa. Wstęp jest bezpłatny.

Sekcja zręcznościowa

  • godz. 11.00-13.00: Konsolowy turniej piłkarski;
  • godz. 11.00-13.00: Wirtualna rzeczywistość w bibliotece - gry indywidualne na bieżni VR (od 13 lat)
  • godz. 13.00-16.00: Kto pierwszy, ten lepszy! - konkurs wyścigowy w grze na konsolę

Sekcja multimedialna

  • godz. 13.00-16.00: Zagrajmy razem! – gry i zabawy dla dzieci z wykorzystaniem podłogi multimedialnej

Sekcja komiksowa

  • godz. 11.00-16.00: Warsztaty komiksowe dla dzieci prowadzone przez Stowarzyszenie Gildia Superbohaterów

Komisja Konkursowa wybrała laureatów konkursu "Kopernik był… poetą" na najlepszy wiersz zainspirowany wybitną postacią, odwagą myślenia i multidyscyplinarną działalnością Mikołaja Kopernika, patrona roku 2023 w województwie kujawsko-pomorskim. Zgodnie z decyzją Komisji Konkursowej, której członkami byli dr hab. Dariusz Pniewski, prof. UMK z Instytutu Literaturoznawstwa oraz Wiesława Kwinto-Koczan z Toruńskiego Klubu Poetów przy Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu zwycięzcami konkursu "Kopernik był… poetą" zostali:

W KATEGORII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

  • I miejsce – Weronika Głowacka, Szkoła Podstawowa w Karnkowie
  • II miejsce – Zuzanna Żołdak, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Jeżewie
  • III miejsce – Marta Zajączkowska, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Jana Pawła II w Lipnie

W KATEGORII SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH:

  • I miejsce – Gabriela Szczepaniec, I Liceum Ogólnokształcące im.  Jana Kasprowicza w Inowrocławiu
  • II miejsce – Weronika Poturalska, Zespół Szkół w Mogilnie oraz ex aequo – Anna Ratajczak, Zespół Szkół w Barcinie
  • III miejsce – Oliwia Kałamaja, Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Grudziądzu

Dodatkowo swoje nagrody w obu kategoriach wiekowych przyznało jury złożone z przedstawicieli Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Laureatami tych nagród zostali: Maja Gębicka ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Toruniu za utwór pt. "Rozmowa" oraz Sandra Nasadowska z Zespołu Szkół nr 2 im. Unii Europejskiej w Rypinie za utwór pt. "Mistrz z Torunia".

Zwycięzcom gratulujemy i już teraz zapraszamy na uroczystość wręczenia nagród, która odbędzie się w poniedziałek, 11 grudnia, o godz. 11.00 w Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8 w Toruniu. O szczegółach laureaci zostaną poinformowani telefonicznie.

Konkurs pn. "Kopernik był… poetą" został zorganizowany przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Wojewódzką Bibliotekę Publiczną - Książnica Kopernikańska w Toruniu. Partnerem projektu był Toruński Klub Poetów przy Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. W konkursie mogli uczestniczyć uczniowie klas 7­–8 szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych z województwa kujawsko-pomorskiego. Łącznie na konkurs zgłoszono ponad 220 utworów, które zostały nadesłane przez 135 uczniów. Każdy uczestnik miał prawo zgłosić do konkursu maksymalnie 3 utwory.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i przesłane prace.

W sobotę, 9 grudnia, gramy w gry planszowe, karciane i fabularne. Starczy ich dla każdego - w naszej wypożyczalni przy ul. Słowackiego 8 mamy ich ponad 900! Wśród nich nowości i bestsellery oraz tytuły, których próżno szukać w sklepach. W Książnicy Kopernikańskiej zagracie w gry rodzinne, kooperacyjne, strategiczne, ekonomiczne, przygodowe, imprezowe, dwu- i wieloosobowe. Poszukującym i niezdecydowanym doradzimy, po jaki tytuł sięgnąć. Pomożemy w rozgrywce - jeśli będzie trzeba, wytłumaczymy zasady gry. U nas wypróbujecie planszówki, które zamierzacie kupić na prezent. Będą też turnieje z nagrodami. Mikograjki 2023 zaczną się o godz. 17.00 i potrwają do 22.00. Udział w imprezie jest bezpłatny.

W środę, 6 grudnia (w Mikołajki!) zapraszamy na premierową prezentację trzeciego przewodnika z serii wydawniczej przygotowywanej przez Emporium. Premiera przewodnika odbędzie się na Podgórzu (tomik poświęcony jest tej części Torunia) w zabytkowej kamienicy przy ul. Poznańskiej 96 - najbardziej okazałej, z zachowanych i od początku należącej do rodziny Szeczmańskich. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Inspiracją do sfinalizowania "przewodnikowego" projektu, który autorka, Katarzyna Kluczwajd, planowała od dawna, było wykonanie muralu "Duch Podgórza" według projektu Sary Tomczyk (ul. Poznańska 3), a także jego "społeczne odsłonięcie" 16 września 2023 r., które zgromadziło miłośników historii toruńskiego Lewobrzeża.

Z tekstu przewodnika: Podgórz wita! To zawołanie-powitanie czeka na gości w dwóch miejscach: w centrum samodzielnego niegdyś miasta Podgórza oraz na jego granicy z dawną wsią Stawki. W pierwszym przypadku to kilkuletni "dziki mural" w przyrynkowej przestrzeni, na ścianie odsłoniętej po wielkim wybuchu w 1945 roku; w drugim - nowy mural na osiedlu Nowy Podgórz wykonany z inicjatywy mieszkańców.

Duch Podgórza - coś w tym jest... Genius loci (łac. duch miejsca) sprawia, że ta część miasta fascynuje. Wszak Toruń to nie tylko "gotyk na dotyk" - najcenniejsze historycznie "jądro" miasta; nie tylko Wilhelmstadt - założone przez Prusaków w 1884 roku jako "trzecie miasto" obok dwóch miast średniowiecznych; nie tylko Bydgoskie Przedmieście - rozplanowane w 1889 roku, pełne zabytków architektury i zieleni. To nie tylko Chełmińskie Przedmieście - zmieniające się z racji rozbudowy sieci drogowej i likwidacji domów z pruskiego muru; nie tylko Jakubskie, gdzie nowoczesność wkroczyła z rozmachem; nie tylko Mokre, wieś samodzielna do 1906 roku, o miejsko odmienionym obliczu. Toruński SPACEr, aby poznać cały ten miejski kosmos / SPACE, winien objąć wszystkie historyczne przedmieścia. I osobne niegdyś miasto Podgórz.

Duch Podgórza - coś w tym jest... To właśnie dla Lewobrzeża powstała pierwsza w Toruniu aplikacja służąca poznawaniu miasta (Podgórz Widmo, 2015).

Instytut Badań Informacji i Komunikacji UMK oraz Książnica Kopernikańska w Toruniu zapraszają do udziału w konferencji naukowej Nie tylko "Świat Młodych". Prasa dziecięca i młodzieżowa w PRL. Sympozjum odbędzie się 14 i 15 marca 2024 r. w siedzibie Książnicy przy ul. Słowackiego 8.

W okresie PRL czasopisma dla dzieci i młodzieży należały do segmentu prasy specjalistycznej i środowiskowej, na który składały się bardzo zróżnicowane tytuły podejmujące wieloraką tematykę. Gazety, takie jak "Świerszczyk", "Miś", "Nowy Świat Przygód", "Na Przełaj", "Świat Młodych", "Horyzonty Techniki", "Młody Technik", "Kalejdoskop Techniki", "Dookoła Świata", "Przygoda", "Płomyk", "Płomyczek", "Szkiełko i oko", "Fantastyka", "Mała Fantastyka", "Filipinka", "Relax", "Alfa", "Magazyn Muzyczny" czy "Non Stop" służyły młodym ludziom jako przewodniki po świecie - informowały, uczyły i pouczały, integrowały środowiska, zapewniały rozrywkę i kształtowały światopogląd. Czytelnicy tych czasopism, niezależnie od wieku, czerpali z nich inspiracje i wzorce zachowań. Kilkadziesiąt lat po upadku systemu komunistycznego i transformacji rynku wydawniczego, jako pożądana jawi się próba refleksji nad tym, jakie jest miejsce wymienionych wyżej tytułów w polskiej kulturze popularnej i historii prasy.

Szczególną - eksponowaną - rolę w programie konferencji odegra kultowa gazeta harcerska "Świat Młodych", publikowana od 1949 do 1993 roku. Na jej łamach ukazywały się wiadomości z życia harcerskiego w Polsce, informacje sportowe, muzyczne, filmowe, a także dotyczące świata techniki i nauki. Ważnym elementem każdego wydania był odcinek komiksu zamieszczany na ostatniej (a w praktyce, dla wielu czytelników - pierwszej!) stronie "Świata Młodych".

Osoby zamierzające wziąć udział w konferencji jako prelegenci zachęcamy do podjęcia takich zagadnień, jak prasa dziecięca i młodzieżowa w systemie prasowym PRL, prasa dziecięca i młodzieżowa jako media specjalistyczne i środowiskowe, zróżnicowanie tematyczne prasy dziecięcej i młodzieżowej, funkcje prasy dziecięcej i młodzieżowej, prasa dziecięca i młodzieżowa: od PRL-owskiej rzeczywistości do naukowej utopii, wszechstronność tekstów na łamach "Świata Młodych", czy też coś, co można nazwać "fenomenem ostatniej strony" jakim niewątpliwie były komiksy publikowane w "Świecie Młodych".          

Więcej informacji na stronie internetowej konferencji

W tym roku świętujemy setną rocznicę powstania Książnicy Kopernikańskiej - u zarania swego istnienia nazywanej Książnicą Miejską im. Kopernika. Warto przypomnieć jej pierwszego dyrektora (1923-1939), i jednocześnie pierwszego prezesa toruńskich bibliofilów (1926-1939) - Zygmunta Mocarskiego. Uczynimy to 7 grudnia w Książnicy Kopernikańskiej podczas kolejnego Wieczoru Toruńskiego. O Zygmuncie Mocarskim opowie dr Katarzyna Tomkowiak.

Katarzyna TomkowiaK: Zygmunt Mocarski był pierwszym fachowym bibliotekarzem w mieście, aktywnym członkiem Związku Bibliotekarzy Polskich, współtworzył Koło Poznańsko-Pomorskie tego związku (1928-1939). W Książnicy opowiem o jego życiu i działalności, zarówno tej przed przybyciem do Torunia, jak i czasach w mieście nad Wisłą w międzywojniu. Był cenionym ekspertem bibliotecznym w trakcie "bojów" o odzyskanie zrabowanych przez Rosjan bibliotecznych zbiorów polskich na mocy zapisów traktatu ryskiego. To pośrednio Sowietom zawdzięczamy, że przybył do powstającej Książnicy. (Uniemożliwiono mu pracę nad rewindykacją m.in. polskich inkunabułów...). W mieście dzięki niemu powstało Towarzystwo Bibliofilów im. Lelewela, był fratrem Konfraterni Artystów, ale i przyczynił się do reaktywacji (1937) Towarzystwa Miłośników Torunia, które powstało również sto lat temu - w 1923 r. Zdolny i pracowity członek Towarzystwa Naukowego w Toruniu, redaktor jego wydawnictw. Znalazłam jego nieznany życiorys, dzięki niemu poznamy nowe fakty z jego życia w 1939 r. Przypomnę jego kontakty (zapomniane) z młodymi wówczas historykami literatury, (którzy okazali się później cenionymi badaczami, o co pytali, o co prosili?), znalazłam nowy, nieznany list od jednego z nich. Czy korespondencję z młodym wówczas, a później uznanym historykiem UMK, o co pytał? Wspomnę, jakie zbiory pozyskał dla Książnicy... z kim z torunian współpracował... co mu zawdzięczamy. Nie zabraknie charakterystyki jego ewolucji zapatrywań politycznych.., czy dookreślenia co kolekcjonował?, czy miał poczucie humoru?

Wieczór Toruński w Książnicy Kopernikańskiej rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Organizatorzy Wieczoru: Książnica Kopernikańska w Toruniu, Towarzystwo Miłośników Torunia.
Cykl Wieczory Toruńskie Towarzystwa Miłośników Torunia i Książnicy Kopernikańskiej jest realizowany dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń.