W 12. odcinku podcastu "Biblioteka Kujaw i Pomorza" polecamy książkę "Klemens Carnot Krajewski i jego Toruń. Etnograf, historyk architektury i muzyk" autorstwa Lidii Smentek. Publikację omawia Grzegorz Barecki z Działu Informacyjno-Bibliograficznego Książnicy Kopernikańskiej.

Grzegorz Barecki: Książka została wydana w 2021 roku przez Polskie Wydawnictwa Reklamowe w Toruniu. Wydanie dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskie. Lidia Smentek przypomniała bardzo ważną postać dla naszego Regionu. Klemens Carnot Krajewski, żyjący w latach 1915-1975, był osobą obdarzoną wieloma talentami i pasjami. Z zawodu - historyk architektury i etnograf, z zamiłowania - muzyk, kompozytor i muzykolog, z powołania - pedagog, z wykształcenia - zabytkoznawca i konserwator, z wyboru - torunianin.

Skomponował blisko 50 utworów, wśród nich "Pieśń o Toruniu". Jako architekt wydał "Małą encyklopedię architektury i wnętrz". Jako etnograf napisał rozprawę doktorską "Tradycyjne budownictwo chałup ziemi chełmińskiej: studia etnograficzne". Jako miłośnik Torunia przez wiele lat publikował artykuły popularyzujące dzieje i zabytki Torunia. Jako pedagog znaczną część swego życia poświęcił pracy z młodzieżą szkolną. Biografię Klemensa Krajewskiego uzupełniają oryginalne materiały fotograficzne i ikonograficzne.

12. odcinek podcastu "Biblioteka Kujaw i Pomorza" jest dostępny na Spotify
Transkrypcję podcastu znajdziecie na blogu Informatorium