"Kolory Gruzji" to nowa wystawa, na którą zaprasza Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych przy ul. Szczytnej 13. Współorganizatorem ekspozycji prezentującej prace osób z  Ośrodka Wsparcia i Rozwoju w Gori (Gruzja) jest Fundacja Verda. Wystawa będzie czynna od 15 grudnia 2022 do 20 stycznia 2023 r. Esponowane prace można olądać w Galerii OCCiN w godzinach otwarcia biblioteki.

W Galerii OCCiN zostanie wystawiona biżuteria gruzińska wykonana techniką minankari (emalii komórkowej), wyroby z filcu, ozdobne akcesoria oraz rysunki stworzone przez podopiecznych Ośrodka Wsparcia i Rozwoju z Gori. Prezentowane prace są różnorodne tak jak ich twórcy. W przeważającej większości, w sposób twórczy, nawiązują do gruzińskiej kultury i tradycyjnych technik wykonawczych. W OCCiN zobaczymy zarówno biżuterię z motywami świąt Bożego Narodzenia wykonaną przez dorosłych uczestników zajęć edukacyjno-terapeutycznych, jak i rysunki najmłodszych podopiecznych Ośrodka.

Wsparcia w przygotowaniu wystawy udzieliła Piekarnia Gruzińska Nazuki przy ul. Panny Marii 3/2.

Ośrodek Wsparcia i Rozwoju w Gori został założony w 2001 r. Koncentruje się na problemach osób z niepełnosprawnościami (OzN) w regionie Szida Kartli w Gruzji. Głównym celem organizacji jest edukacja, integracja społeczna oraz aktywizacja OzN, a misją - pomoc OzN poprzez rehabilitację, szkolenia zawodowe i rzecznictwo. Ośrodek prowadzi między innymi dzienne centrum dla dzieci i młodzieży, w ramach którego podopieczni uczestniczą w zajęciach edukacyjnych i warsztatach terapii zajęciowej w jednej z trzech grup wiekowych oraz szkoleniach w zakresie edukacji zawodowej. Obecnie w zajęciach edukacyjnych w Gori bierze udział 67 dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością, zaś w oddziałach w Kareli i Khashuri kolejno 35 i 20 osób. Ośrodek wspiera również osoby z głęboką niepełnosprawnością oraz dorosłe osoby ze specjalnymi potrzebami. Od 2017 roku współpracuje z toruńską Fundacją Verda realizując projekty partnerskie.