Przepis na książki o dawnym Toruniu to prelekcja, która odbędzie się 14 czerwca w ramach VIII Toruńskiego Kiermaszu Książki Regionalnej. Zapraszamy o godz. 16.00 do Książnicy Kopernikańskiej. Wstęp jest bezpłatny. Podtytuł prezentacji powinien brzmieć: Nie tylko śródmieście, nie tylko wielka historia, nie tylko słowo. O własnym przepisie na toruńskie książko-historie opowie Katarzyna Kluczwajd, autorka wielu publikacji o Toruniu - jego kulturze i sztuce, miejscach i ludziach, zabytkach starszych i młodszego pokolenia, duchach miejsc, pomysłodawczyni konferencji (ostatnio Zabytki toruńskie młodszego pokolenia), redaktorka tomów posesyjnych.

Toruń to nie tylko "gotyk na dotyk", nie tylko zespół staromiejski/śródmieście - skoro nie znamy, to nie doceniamy tego, co nie jest w centrum: w centrum miasta, w centrum powszechnej uwagi. A przedmieścia, kulturowe peryferia i historia codzienności kryją skarby, historie ciekawe i inspirujące. Autorka odkrywa je, utrwala i upowszechnia - dla historii i dla pamięci. To nie to samo. Jak stwierdził prof. Marcin Król, filozof i historyk idei: Historia zaspokaja ciekawość, lecz nie buduje pamięci. Dla budowania kapitału kulturowego, dla poczucia związku z miejscem ważne są obie, w koniunkcji.

W trakcie spotkania Katarzyna Kluczwajd odpowie na pytania (niektóre z gatunku retorycznych):
• Czy w dziejach Torunia jest jeszcze coś do odkrycia?
• Jak powstaje pomysł na serię wydawniczą?
• Czy w poznawaniu duchów miejsc ważne są relacje?
• Czy miasto może być literackim tworzywem?
• Jak słowo i obraz uzupełniają się w opowiadaniu o dawności?

Prezentacji towarzyszyć będzie ilustrowana informacja na temat albumu pocztówek ze śródmieścia z kolekcji Tamary i Krzysztofa Klunderów, który ukaże się jeszcze w czerwcu (Wydawnictwo Region w Gdyni) oraz książki o Toruniu tylko zaplanowanym (Dom Wydawniczy Księży Młyn w Łodzi), która ma być gotowa w grudniu.