W czwartek, 26 września, zapraszamy na premierową prezentację wystawy, którą przygotowaliśmy w ramach projektu Na pamiątkę wspólnej kozy w Hausvogtei.
Dr Mariusz Balcerek z Książnicy Kopernikańskiej opowie o głośnym procesie, do jakiego doszło w 1864 r. Władze pruskie oskarżyły wówczas 149 Polaków o zdradę stanu. Wydano 11 zaocznych wyroków śmierci, a 27 oskarżonych skazano na karę pozbawienia wolności na okres od jednego do dwóch lat. Paradoksalnie wyroki te można uznać za polski sukces - pruski prokurator domagał się surowego ukarania wszystkich oskarżonych. Do tego jednak nie doszło.
Świadectwem osadzenia Polaków w areszcie Hausvogtei, a później procesu berlińskiego, są sztambuchy (imienniki), które założyli dwaj oskarżeni - ksiądz Cyprian Jarochowski i Józef Matuszewski. Oba imienniki przechowujemy w Książnicy Kopernikańskiej. Zaprezentujemy je na wystawie posterowej (jej otwarcie właśnie 26 września), którą przygotowaliśmy dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra" Edycja 2024.
Wystawie towarzyszy katalog, który będzie rozdawany bezpłatnie w trakcie spotkania w Książnicy Kopernikańskiej. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.
Partnerem merytorycznym projektu jest Towarzystwo Miłośników Torunia.
Wydarzenia
26 WRZEŚNIA: Na pamiątkę wspólnej kozy w Hausvogtei
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
- Odsłony: 30